Picture
Ostatnim etapem wieńczącym budowę jest wykończenie ścian zewnętrznych. Aby budowa domu była trwała należy dobrze dobrać materiały wykończeniowe. Na rynku jest dostępnych kilka tego rodzaju materiałów. Najpopularniejszym jest tynk. Tynkiem możemy wykończyć ściany murowane jedno, dwu i trójwarstwowe a także zbudowane w technologii szkieletowej. Tynkiem wykańcza się też ściany zewnętrzne w domach z bali ocieplanych z zewnątrz. Na ściany kładzie się zazwyczaj tynk cementowo-wapienny. Układa się je bezpośrednio na murze. Coraz bardziej popularne stają się gotowe mieszanki tynkarskie. Otynkowanie ściany ma także swoje zalety estetyczne. Prezentują się one dobrze zarówno na domach o klasycznej bryle jak i na nowoczesnych konstrukcjach. Coraz częściej spotyka się kolorowe tynki. Szeroka gama tych materiałów pozwala na efektowne i nietypowe rozwiązania.

Elewację można wykończyć także cegłą elewacyjną. Cegły sprawdzają się ze względu na swoją wysoką trwałość oraz walory estetyczne. Mogą dodać one urody szczególnie domom które nawiązują do klasycznych budowli. Cegły mają różnorodne kolory oraz faktury. Mogą mieć one kolory od czerwonego, przez biel, szarość, aż do brązu czy granatu. Natomiast ich powierzchnia może być gładka, polerowana, szczotkowana lub ryflowana. Cegły mają bardzo dobre parametry techniczne. Przede wszystkim niską nasiąkliwość, odporność na płowienie, a także na uszkodzenia mechaniczne.

Innym pomysłem na wykończenie elewacji może być użycie drewna (do transportu koniecznie używać www.e-wozki-widlowe.com). Najprościej jest zbudować dom z drewnianym bali, wtedy materiał konstrukcyjny jest jednocześnie elewacją, jednak drewnem możemy wykończyć dowolny rodzaj ścian. Do wykonania drewnianej elewacji używa się drewnianych desek o grubości około 20 mm. Pomimo, że drewniane elewacje nie należą od trwałych, są tanie oraz mają liczne walory estetyczne. Dlatego warto rozważyć tego rodzaju materiał wykończeniowy.


 


Comments
Leave a Reply