Picture
W krajach, gdzie transport kolejowy jest znacznie bardziej rozwinięty niż w Polsce pojawiają się problemy, z których nie zdajemy sobie sprawy, a przed którymi w przyszłości z pewnością będziemy musieli sobie radzić. Zobaczmy, przed jakimi wyzwaniami stoją inne kraje.

Europa Zachodnia próbuje zachęcić kierowców samochodów do korzystania z kolei, szczególnie na trasach długodystansowych. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że swoboda kierowców jest dość znacząco ograniczona zarówno przepisami prawa, jak i utrudnieniami na drogach (korki, remonty). Aktualnie wiemy, ze nie można korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem, chyba, że mamy zamontowany zestaw głośnomówiący. Coraz głośniej mówi się o samodzielnej zmianie stacji radiowych jako potencjalnym niebezpieczeństwem. Kolej chce wykorzystać te fakty i przyciągnąć kierowców samochodów do możliwości oferowanych w pociągach. Między innymi chodzi o wbudowane w oparcia foteli ciekłokrystaliczne monitory, dzięki którym można oglądać programy telewizyjne lub filmy. Tego typu rozwiązanie wprowadzone zostało na Wyspach Brytyjskich. 

W pociągach osiągających prędkość 250km/h, a nawet 300km/h można korzystać z internetu bezprzewodowego. Wprowadzenie tego pomysłu nie należało do najłatwiejszych z uwagi na bardzo szybką prędkość. Udało się tego dokonać przy pomocy najnowocześniejszych technologii. Wdrożono pomysł do pierwszych klas. Mimo, ze korzystanie z Internetu jest darmowe, to koszty biletu są niestety wyższe od tych, które oferowane są przez przewoźników nieudostępniających tego typu możliwości. Obecnie trwają prace się nad tym, aby pasażer mógł sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się pociąg (trójwymiarowe mapy), a także co można zobaczyć za oknem pociągu. Tak zwany system indywidualnej informacji wizualnej pomoże przy planowaniu dłuższych wycieczek, a także zainteresuje najmłodszych uczestników podróży.

W fazie projektowania są rozwiązania dotyczące umieszczania bagaży. Stawia się na komfort, prostotę i ergonomię. Przeprowadzone badania przez austriackich naukowców wskazują między innymi na to, że wielu pasażerów nie umieszcza bagaży na wysokich półkach z dwóch powodów: dlatego, że są one za ciężkie oraz w związku z tym, że chcą oni mieć swój bagaż w zasięgu wzroku. 

Kolej szwajcarska wprowadziła wagony rodzinne. Dzieci mogą tam korzystać z takich atrakcji, jak: plac zabaw, most linowy czy zjeżdżalnia. Wokół placu przewidziano miejsca dla rodziców sprawujących opiekę. Tego typu rozwiązania zazwyczaj nie wychodzą poza fazę pomysłu, jednak w przyszłości z pewnością będzie wdrażanych więcej udogodnień związanych z transportem kolejowym. W Polsce transport kolejowy nie osiąga jeszcze takich szybkości. Rozpoczęcie budowy toru KDP przewidziane jest na rok 2012.


 


Comments
Leave a Reply