Podstawową  rolą okien jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia pomieszczeniom w domu. Powinny być przy tym ciepłe, ciche, trwałe, chronić przed hałasem,  deszczem, a także przed ciekawskimi sąsiadami. Jednak żeby spełniały  swoją rolę muszą być przede wszystkim fachowo zamontowane.

Niewiele  osób wie, że istnieją przepisy prawne, które regulują np. wielkość  okien. Jeden z przepisów mówi o tym, że powierzchnia okien w sypialniach  i pokojach dziennych nie powinna przekraczać 1/8 powierzchni podłogi.  Natomiast w innych pomieszczeniach nie ma obowiązku wstawiania okien w  ogóle. Jednak dla celów oszczędnościowych warto zamontować okno również w  łazience, czy garażu, dzięki czemu zmniejszymy oświetlenie  pomieszczenia światłem sztucznym i damy możliwość przewietrzenia. Duże  przeszklenia to takie, które przekraczają ¼ powierzchni podłogi.  

Decydując się na tak ogromne okna powinniśmy najpierw przeanalizować ich  wady i zalety. Plusem na pewno będzie to, że pomieszczenia wydają się  jasne i bardziej przestronne, szczególnie porą jesienną, kiedy dni są  krótsze i słońca jest mniej. Okna na nasłonecznionej elewacji dają  możliwość wykorzystanie energii słonecznej w chłodniejszych okresach.  Dużą wadą z pewnością jest fakt, że okno ma pięciokrotnie gorszą  izolacyjność niż ściana zewnętrzna, nie zapominając o tym, że im większe  okna tym większy koszt budowy. Następny post to www.e-wozki-widlowe.com, znowu;-).
 
 
Picture
Ostatnimi czasy coraz popularniejsze staje się ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła. Jest to urządzenie które wykorzystuje ciepło pobranego z otoczenia, np. z wody, gruntu lub powietrza i transportuje je do pomieszczeń docelowych za pomocą instalacji grzewczych. 

Zasada działania tego urządzenia polega na zwiększeniu temperatury płynu o niskiej temperaturze który pobiera ciepło z zewnątrz, następnie przekazanie tego ciepła do instalacji i do domu. Proces ten odbywa się dzięki sprężarce która jest napędzana energią elektryczną. Najniższe koszty ogrzewania za pomocą pompy ciepła uzyskuje się, gdy źródłem ciepła dla tego urządzenia są duże zbiorniki wodne lub wilgotny, głęboki grunt. 

W tych ośrodkach temperatura nawet podczas ujemnych temperatur nie spada poniżej zera stopni. Niestety wykonanie instalacji w tak trudno dostępnych lokalizacjach niesie ze sobą dodatkowe koszty, które należy doliczyć do całej inwestycji. Najtańszymi rodzajami pomp ciepła są te pobierające ciepło z powietrza. Jednakże koszt prądu pobieranego przez tego rodzaju jest wyższy. 

Dlatego warto dokładnie obliczyć co nam się bardziej opłaci. Niekiedy ogrzewanie pompą ciepła jest także tańsze niż ogrzewanie kotłem grzewczym. Zazwyczaj koszty ogrzewania pompą ciepła gruntową są podobne do kosztów ogrzewania kotłem zasilanym paliwami stałymi. Tańsze są jedynie kotły gazowe.


 
 
Picture
Ostatnim etapem wieńczącym budowę jest wykończenie ścian zewnętrznych. Aby budowa domu była trwała należy dobrze dobrać materiały wykończeniowe. Na rynku jest dostępnych kilka tego rodzaju materiałów. Najpopularniejszym jest tynk. Tynkiem możemy wykończyć ściany murowane jedno, dwu i trójwarstwowe a także zbudowane w technologii szkieletowej. Tynkiem wykańcza się też ściany zewnętrzne w domach z bali ocieplanych z zewnątrz. Na ściany kładzie się zazwyczaj tynk cementowo-wapienny. Układa się je bezpośrednio na murze. Coraz bardziej popularne stają się gotowe mieszanki tynkarskie. Otynkowanie ściany ma także swoje zalety estetyczne. Prezentują się one dobrze zarówno na domach o klasycznej bryle jak i na nowoczesnych konstrukcjach. Coraz częściej spotyka się kolorowe tynki. Szeroka gama tych materiałów pozwala na efektowne i nietypowe rozwiązania.

Elewację można wykończyć także cegłą elewacyjną. Cegły sprawdzają się ze względu na swoją wysoką trwałość oraz walory estetyczne. Mogą dodać one urody szczególnie domom które nawiązują do klasycznych budowli. Cegły mają różnorodne kolory oraz faktury. Mogą mieć one kolory od czerwonego, przez biel, szarość, aż do brązu czy granatu. Natomiast ich powierzchnia może być gładka, polerowana, szczotkowana lub ryflowana. Cegły mają bardzo dobre parametry techniczne. Przede wszystkim niską nasiąkliwość, odporność na płowienie, a także na uszkodzenia mechaniczne.

Innym pomysłem na wykończenie elewacji może być użycie drewna (do transportu koniecznie używać www.e-wozki-widlowe.com). Najprościej jest zbudować dom z drewnianym bali, wtedy materiał konstrukcyjny jest jednocześnie elewacją, jednak drewnem możemy wykończyć dowolny rodzaj ścian. Do wykonania drewnianej elewacji używa się drewnianych desek o grubości około 20 mm. Pomimo, że drewniane elewacje nie należą od trwałych, są tanie oraz mają liczne walory estetyczne. Dlatego warto rozważyć tego rodzaju materiał wykończeniowy.


 
 
Picture
Drewniane domy były od wieków schronieniem dla człowieka. W dzisiejszych czasach zaczynamy doceniać uroki mieszkania w chatkach zbudowanych z tego surowca. Moda i styl drewniany powracają wraz ze wszystkimi swoimi zaletami, a także innowacyjnymi rozwiązaniami. W dzisiejszej architekturze drewnianej czasami łączy się metody budowy domów drewnianych zamierzchłej epoki z teraźniejszością.

Korzyści, jakie wynikają z budowy domu drewnianego to przede wszystkim możliwość rozpoczęcia prac budowlanych o każdej porze roku, szybkość budowy i opcja natychmiastowego wprowadzenia po wykończeniu. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na podjecie decyzji odnośnie budowy domu drewnianego jest przekonanie o tym, że mieszkanie w tego rodzaju chatkach jest znacznie zdrowsze, a już na pewno ekologiczne.

Oczywiście istnieją mity lub potencjalne zagrożenia dotyczące domów drewnianych, chociażby takie jak problemy ze znalezieniem ekipy budowlanej, która poradzi sobie z tego typu przedsięwzięciem albo zwiększone zagrożenie pożarowe. Mity odnośnie firm budowlanych wiążą się z początkami tego typu działań na terenie kraju, kiedy nie było jeszcze fachowców w tej dziedzinie. Obecnie możemy liczyć na solidne wykonanie. Impregnacja ognioochronna powinna zaś zostać wykonana w należyty sposób. Najbardziej skutecznym sposobem okaże się zamoczenie elementów drewnianych i drewnopochodnych w wodnym roztworze impregnatu, a nie smarowanie, jak to zalecają producenci preparatów.

Trzeba nadmienić jednak, że według obowiązującego prawa impregnacja ognioochronna budynków jednorodzinnych o konstrukcji drewnianej nie jest wymagana.

Domy z drewna można wybudować na bazie trzech rodzajów konstrukcji – zrębowej (węgłowej), sumikowo-łątkowej, a także szkieletowej (ramowo-słupowej).

 
 
Picture
W krajach, gdzie transport kolejowy jest znacznie bardziej rozwinięty niż w Polsce pojawiają się problemy, z których nie zdajemy sobie sprawy, a przed którymi w przyszłości z pewnością będziemy musieli sobie radzić. Zobaczmy, przed jakimi wyzwaniami stoją inne kraje.

Europa Zachodnia próbuje zachęcić kierowców samochodów do korzystania z kolei, szczególnie na trasach długodystansowych. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że swoboda kierowców jest dość znacząco ograniczona zarówno przepisami prawa, jak i utrudnieniami na drogach (korki, remonty). Aktualnie wiemy, ze nie można korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem, chyba, że mamy zamontowany zestaw głośnomówiący. Coraz głośniej mówi się o samodzielnej zmianie stacji radiowych jako potencjalnym niebezpieczeństwem. Kolej chce wykorzystać te fakty i przyciągnąć kierowców samochodów do możliwości oferowanych w pociągach. Między innymi chodzi o wbudowane w oparcia foteli ciekłokrystaliczne monitory, dzięki którym można oglądać programy telewizyjne lub filmy. Tego typu rozwiązanie wprowadzone zostało na Wyspach Brytyjskich. 

W pociągach osiągających prędkość 250km/h, a nawet 300km/h można korzystać z internetu bezprzewodowego. Wprowadzenie tego pomysłu nie należało do najłatwiejszych z uwagi na bardzo szybką prędkość. Udało się tego dokonać przy pomocy najnowocześniejszych technologii. Wdrożono pomysł do pierwszych klas. Mimo, ze korzystanie z Internetu jest darmowe, to koszty biletu są niestety wyższe od tych, które oferowane są przez przewoźników nieudostępniających tego typu możliwości. Obecnie trwają prace się nad tym, aby pasażer mógł sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się pociąg (trójwymiarowe mapy), a także co można zobaczyć za oknem pociągu. Tak zwany system indywidualnej informacji wizualnej pomoże przy planowaniu dłuższych wycieczek, a także zainteresuje najmłodszych uczestników podróży.

W fazie projektowania są rozwiązania dotyczące umieszczania bagaży. Stawia się na komfort, prostotę i ergonomię. Przeprowadzone badania przez austriackich naukowców wskazują między innymi na to, że wielu pasażerów nie umieszcza bagaży na wysokich półkach z dwóch powodów: dlatego, że są one za ciężkie oraz w związku z tym, że chcą oni mieć swój bagaż w zasięgu wzroku. 

Kolej szwajcarska wprowadziła wagony rodzinne. Dzieci mogą tam korzystać z takich atrakcji, jak: plac zabaw, most linowy czy zjeżdżalnia. Wokół placu przewidziano miejsca dla rodziców sprawujących opiekę. Tego typu rozwiązania zazwyczaj nie wychodzą poza fazę pomysłu, jednak w przyszłości z pewnością będzie wdrażanych więcej udogodnień związanych z transportem kolejowym. W Polsce transport kolejowy nie osiąga jeszcze takich szybkości. Rozpoczęcie budowy toru KDP przewidziane jest na rok 2012.


 
 
Picture
Urządzenia dźwigowe, które służą do transportu pionowego obiektów lub ludzi to tak zwane dźwigniki lub podnośniki. Wyróżniamy kilka typów podnośników: dźwigniowe, zębatkowe, śrubowe lub tłokowe. Napęd jest ręczny, hydrauliczny lub pneumatyczny.

Zwróćmy uwagę, że w momencie, gdy jesteśmy na przeglądzie auta, nasze auto jest niejednokrotnie podnoszone na pewną wysokość. Bez podnośnika byłoby to niemożliwe. Istnieje wiele sytuacji, w których podnośnik jest niezbędny do wykonywania zawodu lub jakiejś określonej czynności. Wszystkie plakaty, które widzimy na budynkach lub billboardach umieszczane są tam przez ludzi, którzy znajdują się w koszu podnośnika. 

Warto pamiętać, że podnośniki to maszyny budowlane, które podlegają dozorowi technicznemu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że są one bezpieczne pod warunkiem, że prawidłowo się z nich korzysta. 

Dozór obejmuje wszystkie fazy powstawania maszyny, od projektowania, przez wytwarzanie, naprawę, modernizację oraz eksploatację urządzenia. Instalacja dźwignika musi zostać przeprowadzona przez firmę, która ma uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego. Następnie musi zostać spisany protokół, a potem trzeba przeprowadzić testy sprawdzające. W dokumentacji powinien być zawarty szkic podnośnika lub zdjęcie fotograficzne, schemat zasilania w energię oraz dwa protokoły związane z pomiarami elektrycznymi oraz odbiorem fragmentu budowlanego urządzenia.

Podnośniki świetnie spełniają swoją rolę w warsztatach samochodowych, serwisach motoryzacyjnych, a także w rolnictwie przy różnych maszynach do uprawy pól (kombajnach). 

 
 
Picture
Wbrew pozorom wyburzanie budynków jest bardzo skomplikowanym procesem, w którym prawidłowo wykonane obliczenia i odpowiednio dobrana technika stanowią podstawę bezpieczeństwa wykonania zadania. W dużych miastach, szczególnie w ich centrum, nowe inwestycje wymuszają wyburzanie starych, zniszczonych budynków. Kluczową rolę odgrywa doświadczenie wykonawcy oraz narzędzia pracy. CatDem70 to innowacyjne wyburzeniowe koparki nowe produkcji amerykańskiej, które zostały zaprojektowane z myślą o pracach rozbiórkowych. Dodatkową opcją jest zastosowanie przedłużki (wydłużonego ramienia) o długości 3 lub 5m, co umożliwia pracę na większych wysokościach. Maszyny te posiadają także szybkozłącze hydrauliczne, rozsuwane lub nieruchome podwozie oraz RMS – system nadzorujący stabilność koparki. Seria CAT nadaje się do wykonywania zadań przy największym wysunięciu wysięgnika.

Zwrócono szczególną uwagę na komfort i bezpieczeństwo operatora. Nawet wielogodzinna praca znacząco ogranicza zmęczenie pracownika z tego względu, iż zastosowano szereg rozwiązań, takich jak: przestronność i ergonomiczność kabiny operatorskiej, możliwość odchylenia kabiny do tyłu, intuicyjny panel sterowania, dzięki któremu można dokonywać wyboru odpowiedniego osprzętu, tylna kamera, która w znaczący sposób przyczynia się do podwyższenia bezpieczeństwa operatora oraz dodatkowy monitor, na którym opcjonalnie można sprawdzić widok z końca ramienia.


W ramach serii CAT przeznaczonej do wyburzania maszyny budowlane występują w czterech postaciach: Dem30 odznacza się niewielkimi gabarytami i prostym wysięgnikiem, natomiast reszta wmontowane ma wysięgniki typowo przeznaczone do wyburzania oraz robót ziemnych. Przy instalacji przedłużki, której długość wynosi 5m, zasięg modelu Dem50 równa się 23 m, Dem70 osiąga 31m, natomiast Dem100 – 45m.


 
 
Picture
Podpisujemy ją z właścicielem mieszkania, które chcemy zakupić. W ten sposób mamy gwarancję, że właściciel nie znajdzie innego zainteresowanego i nie zmieni kwoty sprzedaży. W tym czasie my dokańczamy formalności związane z zaciągnięciem kredytu w banku.
Przygotowywanie dokumentów i zaświadczeń, które konieczne są do przedstawienia przy ubieganiu się o kredyty hipoteczne, może zacząć się jeszcze zanim znajdziemy upragnione lokum do zamieszkania. Wtedy w banku czekają tylko na przyniesienie umowy przedwstępnej, która będzie świadczyć o znalezieniu odpowiedniego mieszkania.

Zwróćmy uwagę, które zapisy są bardzo istotne przy podpisywaniu umowy przedwstępnej. W dokumencie powinien znaleźć się zapis dotyczący przedmiotu sprzedaży, konsekwencji zerwania umowy przez każdą ze stron oraz tego, czy sprzedaż dotyczy także współwłasności ścian zewnętrznych i udziału w gruncie. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić osobę figurującą w umowie jako sprzedawca – czy ma ona prawo do sprzedaży nieruchomości.

Naszym obowiązkiem jest zbadanie zapisów księgi wieczystej naszej nieruchomości. Jeśli jest to mieszkanie spółdzielcze to należy sprawdzić, czy nie ma braków opłat czynszowych. Umowa podpisywana z deweloperem wymaga dużej uwagi i precyzji, gdyż jej podpisanie wiąże się z zobowiązaniem terminowej wpłaty pierwszej raty za mieszkanie. Jeżeli z jakichś przyczyn nie dojdzie do terminowej zapłaty, wtedy pierwsza wpłata przepada.

Wcześniej otrzymujemy informacje z banku o tym, że kredyty hipoteczne zostały przyznane, jednak uruchomienie środków następuje jakiś czas później. W związku z tym, w zależności, czy jest to umowa z deweloperem, czy też na mieszkanie z rynku wtórnego, musimy oszacować realny termin przelania określonej sumy pieniędzy na konto sprzedającego.


 
 
Picture
W Polsce istnieje wiele terenów zagrożonych powodzią. Niejednokrotnie w historii zdarzyło się, że tysiące ludzi utraciło swoje dobytki z powodu zalania. Okna i drzwi przeciwpowodziowe mogą skutecznie powstrzymać wodę przed wtargnięciem do środka domu. Ich konstrukcja wymaga specjalistycznej wiedzy i testów, które zagwarantują, że okna nie przepuszczą wody, ale to nie wszystko. Park maszynowy musi być dostosowany do standardów okien przeciwpowodziowych, które składają się z okucia, profilu, szyby i nawiewników. Wszystkie elementy okna muszą być wykonane i zamontowane w sposób bardzo szczelny. Materiały, z których są one wykonane muszą wykazywać dużą odporność na związki znajdujące się w wodzie.
Okna przeciwpowodziowe muszą mieć w taki sposób rozmieszone miejsca ryglowania, zaczepy przeciwwyważeniowe i rolki ryglujące, aby powstrzymać wodę przed wtargnięciem do środka. Okna przeciwpowodziowe należą do typu rozwierno-uchylnego. Zaletą tego rodzaju okien jest wytrzymałość przed naporem wody powodziowej. Specjalistyczne okucia gwarantują solidność i szczelność okien. Występują w tym typie małe odstępy pomiędzy miejscami ryglowania, które powstały w wyniku zastosowania środkowych zamknięć. Okna i drzwi przeciwpowodziowe muszą przejść pozytywnie testy, których norma wskazuje na stawienie oporu 0,5 poziomowi wody przy przeciekaniu wody w ilości największej – 240 litrów na dobę. Odrębnie potwierdzaną szczelnością okna na wodę określa poziom, do którego nie następuje przeciekanie wody do wewnątrz.