Picture
Urządzenia dźwigowe, które służą do transportu pionowego obiektów lub ludzi to tak zwane dźwigniki lub podnośniki. Wyróżniamy kilka typów podnośników: dźwigniowe, zębatkowe, śrubowe lub tłokowe. Napęd jest ręczny, hydrauliczny lub pneumatyczny.

Zwróćmy uwagę, że w momencie, gdy jesteśmy na przeglądzie auta, nasze auto jest niejednokrotnie podnoszone na pewną wysokość. Bez podnośnika byłoby to niemożliwe. Istnieje wiele sytuacji, w których podnośnik jest niezbędny do wykonywania zawodu lub jakiejś określonej czynności. Wszystkie plakaty, które widzimy na budynkach lub billboardach umieszczane są tam przez ludzi, którzy znajdują się w koszu podnośnika. 

Warto pamiętać, że podnośniki to maszyny budowlane, które podlegają dozorowi technicznemu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że są one bezpieczne pod warunkiem, że prawidłowo się z nich korzysta. 

Dozór obejmuje wszystkie fazy powstawania maszyny, od projektowania, przez wytwarzanie, naprawę, modernizację oraz eksploatację urządzenia. Instalacja dźwignika musi zostać przeprowadzona przez firmę, która ma uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego. Następnie musi zostać spisany protokół, a potem trzeba przeprowadzić testy sprawdzające. W dokumentacji powinien być zawarty szkic podnośnika lub zdjęcie fotograficzne, schemat zasilania w energię oraz dwa protokoły związane z pomiarami elektrycznymi oraz odbiorem fragmentu budowlanego urządzenia.

Podnośniki świetnie spełniają swoją rolę w warsztatach samochodowych, serwisach motoryzacyjnych, a także w rolnictwie przy różnych maszynach do uprawy pól (kombajnach). 

 


Comments
Leave a Reply