Picture
Ostatnimi czasy coraz popularniejsze staje się ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła. Jest to urządzenie które wykorzystuje ciepło pobranego z otoczenia, np. z wody, gruntu lub powietrza i transportuje je do pomieszczeń docelowych za pomocą instalacji grzewczych. 

Zasada działania tego urządzenia polega na zwiększeniu temperatury płynu o niskiej temperaturze który pobiera ciepło z zewnątrz, następnie przekazanie tego ciepła do instalacji i do domu. Proces ten odbywa się dzięki sprężarce która jest napędzana energią elektryczną. Najniższe koszty ogrzewania za pomocą pompy ciepła uzyskuje się, gdy źródłem ciepła dla tego urządzenia są duże zbiorniki wodne lub wilgotny, głęboki grunt. 

W tych ośrodkach temperatura nawet podczas ujemnych temperatur nie spada poniżej zera stopni. Niestety wykonanie instalacji w tak trudno dostępnych lokalizacjach niesie ze sobą dodatkowe koszty, które należy doliczyć do całej inwestycji. Najtańszymi rodzajami pomp ciepła są te pobierające ciepło z powietrza. Jednakże koszt prądu pobieranego przez tego rodzaju jest wyższy. 

Dlatego warto dokładnie obliczyć co nam się bardziej opłaci. Niekiedy ogrzewanie pompą ciepła jest także tańsze niż ogrzewanie kotłem grzewczym. Zazwyczaj koszty ogrzewania pompą ciepła gruntową są podobne do kosztów ogrzewania kotłem zasilanym paliwami stałymi. Tańsze są jedynie kotły gazowe.


 


Comments
Leave a Reply