Podstawową  rolą okien jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia pomieszczeniom w domu. Powinny być przy tym ciepłe, ciche, trwałe, chronić przed hałasem,  deszczem, a także przed ciekawskimi sąsiadami. Jednak żeby spełniały  swoją rolę muszą być przede wszystkim fachowo zamontowane.

Niewiele  osób wie, że istnieją przepisy prawne, które regulują np. wielkość  okien. Jeden z przepisów mówi o tym, że powierzchnia okien w sypialniach  i pokojach dziennych nie powinna przekraczać 1/8 powierzchni podłogi.  Natomiast w innych pomieszczeniach nie ma obowiązku wstawiania okien w  ogóle. Jednak dla celów oszczędnościowych warto zamontować okno również w  łazience, czy garażu, dzięki czemu zmniejszymy oświetlenie  pomieszczenia światłem sztucznym i damy możliwość przewietrzenia. Duże  przeszklenia to takie, które przekraczają ¼ powierzchni podłogi.  

Decydując się na tak ogromne okna powinniśmy najpierw przeanalizować ich  wady i zalety. Plusem na pewno będzie to, że pomieszczenia wydają się  jasne i bardziej przestronne, szczególnie porą jesienną, kiedy dni są  krótsze i słońca jest mniej. Okna na nasłonecznionej elewacji dają  możliwość wykorzystanie energii słonecznej w chłodniejszych okresach.  Dużą wadą z pewnością jest fakt, że okno ma pięciokrotnie gorszą  izolacyjność niż ściana zewnętrzna, nie zapominając o tym, że im większe  okna tym większy koszt budowy. Następny post to www.e-wozki-widlowe.com, znowu;-).
 


Comments
Leave a Reply