Picture
Urządzenia dźwigowe, które służą do transportu pionowego obiektów lub ludzi to tak zwane dźwigniki lub podnośniki. Wyróżniamy kilka typów podnośników: dźwigniowe, zębatkowe, śrubowe lub tłokowe. Napęd jest ręczny, hydrauliczny lub pneumatyczny.

Zwróćmy uwagę, że w momencie, gdy jesteśmy na przeglądzie auta, nasze auto jest niejednokrotnie podnoszone na pewną wysokość. Bez podnośnika byłoby to niemożliwe. Istnieje wiele sytuacji, w których podnośnik jest niezbędny do wykonywania zawodu lub jakiejś określonej czynności. Wszystkie plakaty, które widzimy na budynkach lub billboardach umieszczane są tam przez ludzi, którzy znajdują się w koszu podnośnika. 

Warto pamiętać, że podnośniki to maszyny budowlane, które podlegają dozorowi technicznemu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że są one bezpieczne pod warunkiem, że prawidłowo się z nich korzysta. 

Dozór obejmuje wszystkie fazy powstawania maszyny, od projektowania, przez wytwarzanie, naprawę, modernizację oraz eksploatację urządzenia. Instalacja dźwignika musi zostać przeprowadzona przez firmę, która ma uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego. Następnie musi zostać spisany protokół, a potem trzeba przeprowadzić testy sprawdzające. W dokumentacji powinien być zawarty szkic podnośnika lub zdjęcie fotograficzne, schemat zasilania w energię oraz dwa protokoły związane z pomiarami elektrycznymi oraz odbiorem fragmentu budowlanego urządzenia.

Podnośniki świetnie spełniają swoją rolę w warsztatach samochodowych, serwisach motoryzacyjnych, a także w rolnictwie przy różnych maszynach do uprawy pól (kombajnach). 

 
 
Picture
Wbrew pozorom wyburzanie budynków jest bardzo skomplikowanym procesem, w którym prawidłowo wykonane obliczenia i odpowiednio dobrana technika stanowią podstawę bezpieczeństwa wykonania zadania. W dużych miastach, szczególnie w ich centrum, nowe inwestycje wymuszają wyburzanie starych, zniszczonych budynków. Kluczową rolę odgrywa doświadczenie wykonawcy oraz narzędzia pracy. CatDem70 to innowacyjne wyburzeniowe koparki nowe produkcji amerykańskiej, które zostały zaprojektowane z myślą o pracach rozbiórkowych. Dodatkową opcją jest zastosowanie przedłużki (wydłużonego ramienia) o długości 3 lub 5m, co umożliwia pracę na większych wysokościach. Maszyny te posiadają także szybkozłącze hydrauliczne, rozsuwane lub nieruchome podwozie oraz RMS – system nadzorujący stabilność koparki. Seria CAT nadaje się do wykonywania zadań przy największym wysunięciu wysięgnika.

Zwrócono szczególną uwagę na komfort i bezpieczeństwo operatora. Nawet wielogodzinna praca znacząco ogranicza zmęczenie pracownika z tego względu, iż zastosowano szereg rozwiązań, takich jak: przestronność i ergonomiczność kabiny operatorskiej, możliwość odchylenia kabiny do tyłu, intuicyjny panel sterowania, dzięki któremu można dokonywać wyboru odpowiedniego osprzętu, tylna kamera, która w znaczący sposób przyczynia się do podwyższenia bezpieczeństwa operatora oraz dodatkowy monitor, na którym opcjonalnie można sprawdzić widok z końca ramienia.


W ramach serii CAT przeznaczonej do wyburzania maszyny budowlane występują w czterech postaciach: Dem30 odznacza się niewielkimi gabarytami i prostym wysięgnikiem, natomiast reszta wmontowane ma wysięgniki typowo przeznaczone do wyburzania oraz robót ziemnych. Przy instalacji przedłużki, której długość wynosi 5m, zasięg modelu Dem50 równa się 23 m, Dem70 osiąga 31m, natomiast Dem100 – 45m.