Nie da się ukryć, że jeszcze kilka lat temu na zakup kolektorów słonecznych mogli sobie pozwolić jedynie nieliczni. Trzeba było być bogatym, aby zdecydować się na taki pomysł, zresztą nie cieszył się on popularnością ponieważ w obecnych czasach rachunki za energię elektryczną, jak również ogrzewanie nie były wysokie. 

Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Rachunki są kosmiczne, a pieniędzy oczywiście nam stale brakuje. Właśnie tutaj kolektor słoneczny sprawdza się doskonale ponieważ jego ceny są zaniżone maksymalnie, a koszty montażu takich kolektorów zwrócą nam się już po kilku miesiącach oczywiście w zależności od zużycia energii elektrycznej, jak również ogrzewania. 

Tutaj nie musimy się martwić o to, że w najbardziej nieodpowiednim momencie zabraknie nam prądu ponieważ wiemy doskonale, że elektrownie od czasu do czasu wykonują jakieś naprawy. Oczywiście kolektory słoneczne są tak zaprojektowane, że do zasilenia naszych domowych pomieszczeń, jak również ich ogrzewania nie musimy nawet czekać na słoneczne dni. Tutaj nawet przy największym zachmurzeniu możemy się cieszyć energią elektryczną ponieważ do zasilenia baterii wystarczy jedynie światło dzienne. Teraz już z całą pewnością wiemy dlaczego solary cieszą się tak ogromną popularnością bo przecież to co mogą nam zademonstrować powali nas dzisiaj na kolana, tak samo jak http://www.e-wozki-widlowe.com/

Warto zatem korzystać a tutaj zaoszczędzimy nie tylko na kosztach zużycia energii, ale również zadbamy o nasze środowisko naturalne. Do pełni szczęścia nie będzie nam niczego brakować.

 
 
Picture
Wiele osób nie znosi swojej pracy. Są oni chorzy na samą myśl, że jutro wstanie nowy dzień a oni jak zwykle będą musieli udać się do miejsca gdzie odbywa się wyścig, każdy kopie pod każdym dołek a szew jest niemiły do granic możliwości. Nie wspominając już o marnej wypłacie, która niekiedy nie wpływa nawet na nasze konto na czas. Jak temu zaradzić? Można zmienić pracę. 

Będziemy mieć szczęście jeśli znajdziemy dobrze płatną pracę, w zgranym i przyjaznym zespole dowodzonym przez ludzkiego szefa. Zamiast jednak szukać może lepiej pomyśleć o własnej działalności? Szczególnie teraz gdy nowi przedsiębiorcy mogą starać się o dotacje europejskie. Trzeba jednak się śpieszyć bowiem w 2013 kończą się dotacje unijne. Kto może starać się o taki finansowy zastrzyk? O dotacje z Unii Europejskiej mogą starać się zarówno duże firmy jak i małe przedsiębiorstwa. Najważniejsze jednak, że o takie wsparcie mogą starać się też osoby fizyczne a więc wszyscy, którzy zaczynają rozkręcać swój biznes. Niestety otrzymanie takiej dotacji nie należy do najłatwiejszych ze względu na formalności jakie trzeba spełnić i dokumenty jakie należy wypełnić. Warto jednak starać się o dofinansowanie ue gdyż pożyczki te są często bezzwrotne i nieodpłatne. 

Dotacje te w przeważającej mierze przeznaczane i przyznawane są na rozwój i zakładanie małych przedsiębiorstw (również tych jednoosobowych) czy też na realizację przedsięwzięć i projektów. Starając się o takową dotację trzeba być przygotowanym na drogę czystej biurokracji. Na szczęście wszystko jest doskonale opisane na stronach internetowych Funduszy Europejskich. Jeśli nie wiemy jak się do tego zabrać czy jak przez to przejść zawsze możemy powierzyć to specjalistycznym firmom, których na naszym rynku na szczęście niemało.

 
 
Podstawową  rolą okien jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia pomieszczeniom w domu. Powinny być przy tym ciepłe, ciche, trwałe, chronić przed hałasem,  deszczem, a także przed ciekawskimi sąsiadami. Jednak żeby spełniały  swoją rolę muszą być przede wszystkim fachowo zamontowane.

Niewiele  osób wie, że istnieją przepisy prawne, które regulują np. wielkość  okien. Jeden z przepisów mówi o tym, że powierzchnia okien w sypialniach  i pokojach dziennych nie powinna przekraczać 1/8 powierzchni podłogi.  Natomiast w innych pomieszczeniach nie ma obowiązku wstawiania okien w  ogóle. Jednak dla celów oszczędnościowych warto zamontować okno również w  łazience, czy garażu, dzięki czemu zmniejszymy oświetlenie  pomieszczenia światłem sztucznym i damy możliwość przewietrzenia. Duże  przeszklenia to takie, które przekraczają ¼ powierzchni podłogi.  

Decydując się na tak ogromne okna powinniśmy najpierw przeanalizować ich  wady i zalety. Plusem na pewno będzie to, że pomieszczenia wydają się  jasne i bardziej przestronne, szczególnie porą jesienną, kiedy dni są  krótsze i słońca jest mniej. Okna na nasłonecznionej elewacji dają  możliwość wykorzystanie energii słonecznej w chłodniejszych okresach.  Dużą wadą z pewnością jest fakt, że okno ma pięciokrotnie gorszą  izolacyjność niż ściana zewnętrzna, nie zapominając o tym, że im większe  okna tym większy koszt budowy. Następny post to www.e-wozki-widlowe.com, znowu;-).
 
 
Picture
Ostatnimi czasy coraz popularniejsze staje się ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła. Jest to urządzenie które wykorzystuje ciepło pobranego z otoczenia, np. z wody, gruntu lub powietrza i transportuje je do pomieszczeń docelowych za pomocą instalacji grzewczych. 

Zasada działania tego urządzenia polega na zwiększeniu temperatury płynu o niskiej temperaturze który pobiera ciepło z zewnątrz, następnie przekazanie tego ciepła do instalacji i do domu. Proces ten odbywa się dzięki sprężarce która jest napędzana energią elektryczną. Najniższe koszty ogrzewania za pomocą pompy ciepła uzyskuje się, gdy źródłem ciepła dla tego urządzenia są duże zbiorniki wodne lub wilgotny, głęboki grunt. 

W tych ośrodkach temperatura nawet podczas ujemnych temperatur nie spada poniżej zera stopni. Niestety wykonanie instalacji w tak trudno dostępnych lokalizacjach niesie ze sobą dodatkowe koszty, które należy doliczyć do całej inwestycji. Najtańszymi rodzajami pomp ciepła są te pobierające ciepło z powietrza. Jednakże koszt prądu pobieranego przez tego rodzaju jest wyższy. 

Dlatego warto dokładnie obliczyć co nam się bardziej opłaci. Niekiedy ogrzewanie pompą ciepła jest także tańsze niż ogrzewanie kotłem grzewczym. Zazwyczaj koszty ogrzewania pompą ciepła gruntową są podobne do kosztów ogrzewania kotłem zasilanym paliwami stałymi. Tańsze są jedynie kotły gazowe.


 
 
Picture
Ostatnim etapem wieńczącym budowę jest wykończenie ścian zewnętrznych. Aby budowa domu była trwała należy dobrze dobrać materiały wykończeniowe. Na rynku jest dostępnych kilka tego rodzaju materiałów. Najpopularniejszym jest tynk. Tynkiem możemy wykończyć ściany murowane jedno, dwu i trójwarstwowe a także zbudowane w technologii szkieletowej. Tynkiem wykańcza się też ściany zewnętrzne w domach z bali ocieplanych z zewnątrz. Na ściany kładzie się zazwyczaj tynk cementowo-wapienny. Układa się je bezpośrednio na murze. Coraz bardziej popularne stają się gotowe mieszanki tynkarskie. Otynkowanie ściany ma także swoje zalety estetyczne. Prezentują się one dobrze zarówno na domach o klasycznej bryle jak i na nowoczesnych konstrukcjach. Coraz częściej spotyka się kolorowe tynki. Szeroka gama tych materiałów pozwala na efektowne i nietypowe rozwiązania.

Elewację można wykończyć także cegłą elewacyjną. Cegły sprawdzają się ze względu na swoją wysoką trwałość oraz walory estetyczne. Mogą dodać one urody szczególnie domom które nawiązują do klasycznych budowli. Cegły mają różnorodne kolory oraz faktury. Mogą mieć one kolory od czerwonego, przez biel, szarość, aż do brązu czy granatu. Natomiast ich powierzchnia może być gładka, polerowana, szczotkowana lub ryflowana. Cegły mają bardzo dobre parametry techniczne. Przede wszystkim niską nasiąkliwość, odporność na płowienie, a także na uszkodzenia mechaniczne.

Innym pomysłem na wykończenie elewacji może być użycie drewna (do transportu koniecznie używać www.e-wozki-widlowe.com). Najprościej jest zbudować dom z drewnianym bali, wtedy materiał konstrukcyjny jest jednocześnie elewacją, jednak drewnem możemy wykończyć dowolny rodzaj ścian. Do wykonania drewnianej elewacji używa się drewnianych desek o grubości około 20 mm. Pomimo, że drewniane elewacje nie należą od trwałych, są tanie oraz mają liczne walory estetyczne. Dlatego warto rozważyć tego rodzaju materiał wykończeniowy.