Picture
Drewniane domy były od wieków schronieniem dla człowieka. W dzisiejszych czasach zaczynamy doceniać uroki mieszkania w chatkach zbudowanych z tego surowca. Moda i styl drewniany powracają wraz ze wszystkimi swoimi zaletami, a także innowacyjnymi rozwiązaniami. W dzisiejszej architekturze drewnianej czasami łączy się metody budowy domów drewnianych zamierzchłej epoki z teraźniejszością.

Korzyści, jakie wynikają z budowy domu drewnianego to przede wszystkim możliwość rozpoczęcia prac budowlanych o każdej porze roku, szybkość budowy i opcja natychmiastowego wprowadzenia po wykończeniu. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na podjecie decyzji odnośnie budowy domu drewnianego jest przekonanie o tym, że mieszkanie w tego rodzaju chatkach jest znacznie zdrowsze, a już na pewno ekologiczne.

Oczywiście istnieją mity lub potencjalne zagrożenia dotyczące domów drewnianych, chociażby takie jak problemy ze znalezieniem ekipy budowlanej, która poradzi sobie z tego typu przedsięwzięciem albo zwiększone zagrożenie pożarowe. Mity odnośnie firm budowlanych wiążą się z początkami tego typu działań na terenie kraju, kiedy nie było jeszcze fachowców w tej dziedzinie. Obecnie możemy liczyć na solidne wykonanie. Impregnacja ognioochronna powinna zaś zostać wykonana w należyty sposób. Najbardziej skutecznym sposobem okaże się zamoczenie elementów drewnianych i drewnopochodnych w wodnym roztworze impregnatu, a nie smarowanie, jak to zalecają producenci preparatów.

Trzeba nadmienić jednak, że według obowiązującego prawa impregnacja ognioochronna budynków jednorodzinnych o konstrukcji drewnianej nie jest wymagana.

Domy z drewna można wybudować na bazie trzech rodzajów konstrukcji – zrębowej (węgłowej), sumikowo-łątkowej, a także szkieletowej (ramowo-słupowej).

 


Comments
Leave a Reply